८० वटा टिमुरको बिरुवा वितरण

विचारी चाम्लिङ्ग / नुवाकोट- ककनी शिवपुरी राष्ट्रिय निकुञ्ज मध्यवर्ती व्यवस्थापन समितिले हालै प्रभावित क्षेत्र (निकुञ्ज परिसरको पर्खाल छेउछाउ) का किसानहरुलाई टिमुरको ८० वटा विरुवा वितरण गरेको छ । समितिको स्थापना कालदेखि नै वन्यजन्तुहरु बाट मध्यवर्ती क्षेत्रमा रहेका कृषकहरुलाई वन्यजन्तुहरुबाट पिडित भएर जसको जग्गा जमिन बाँझो हुने यस्तो अवस्थामा राहत स्वरुप वैकल्पिक खेतीको रुपमा केहि राहत मिलोस भन्ने उदेश्यका साथ् टिमुरको विरुवा ८० घर धुरीलाई वितरण गरिएको हो ।

विशेष गरि टिमुरको विरुवालाई जंगली जिव जन्तुहरुले पनि नखाने यसलाई क्षेती पुर्याउन नसक्ने र तिमुरलाई ओखति,अचार, मसलाको रुपमा प्रयोग गर्न सकिने भएकोले मध्यवर्ती परिसरमा रहेका सम्पूर्ण घर धुरिहरुलाई वितरण गर्ने योजना भएपनि टिमुरको विरुवा अभावका कारण ८० घर धुरीलाई मात्रै वितरण गरिएको थियो ।

शिवपुरी राष्ट्रिय निकुञ्ज मध्यवर्ती क्षेत्र व्यवस्थापन समितिको ११ वटै ईलाकाले ८० वटाका दरले जम्मा ८८० वटा टिमुरको विरुवा विशेष गरि प्रभावित क्षेत्रहरुमा वितरण गरिएको थियो ? सरकारी मूल्य अनुसार प्रति विरुवा १८० रहेता पनि पाँच प्रतिशत कर र पाँच प्रतिशत प्रशासनिक खर्च गर्दा ८० वोट टिमुरको विरुवालाई ३० हजार परेको ओखर पौवा मध्यवर्ती क्षेत्र उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष जीवन लामाले बताए ।

LEAVE A REPLY